مراسم اتمام عملیات حفاری “تونل شرقی البرز” آزاد راه تهران – شمال

مراسم اتمام عملیات حفاری “تونل شرقی البرز” آزاد راه تهران – شمال

صبح روز 14/7/1397 با حضور آقایان  دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و مهندس محمد سعیدی‌كیا  رییس بنیاد مستضعفان  و   دکتر خیراله خادمی مدیرعامل شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل و مهندس  حمیدشاهسواری مدیر عامل شرکت پایا سامان و مهندس فوادخیر مدیر عامل شرکت جنرال مکانیک  و جمعی از مسئولین کشوری، رسما مراسم حفاری تونل شرقی البرز در آزاد راه تهران – شمال به پایان رسید.در مراسم مذکور دو سر این تونل مهم که به عنوان طولانی‌ترین تونل آزاد راهی کشور به شمار می‌رود به یکدیگر متصل گردید تا رسما کار حفاری در این بخش تونل به پایان برسد.
 در ابتدا وزیر راه و شهرسازی بیان نمود ‌که این تونل بزرگترین پروژه مهندسی ایران به‌شمار می‌رود، همچنین اظهار کرداشتند: بعد از بهره‌برداری از این پروژه مردم خواهند دید که چه کار با عظمتی صورت گرفته که مهندسان ایرانی توانسته‌اند چنین اقدام بزرگی را اجرایی کنند و چه افق روشنی پیش روی آنها قرار دارد.
وی ادامه داد: در قطعه دوم که طول آن ۲۲ کیلومتر است ، ۶۷ درصد از کار آن تونل یا پل است که برای ساخت هر یک از آنها نیاز به کارهای مهندسی و برنامه‌ریزی گسترده وجود داشته است. تنها برای هر تونل نیاز به برنامه‌ریزی مجزا برای سیستم تهویه، سیستم آب زیرزمینی و سیستم کنترل گازهای آلاینده وجود دارد که خوشبختانه تمامی آنها به دست پیمانکاران ایرانی ساخته شده است.
همچنین در این مراسم محمد سعیدی‌کیا – رییس بنیاد مستضعفان – نیز با اشاره به اتفاق بزرگی که در آزاد راه تهران – شمال رخ داده است، تاکید کرد: این پروژه مهم در طول چهار سال گذشته با شکل‌گیری یک اراده مشترک و همراهی مدیریتی پیشرفت قابل توجهی را پشت سر گذاشته است.
به گفته وی، در طول این سال‌ها آزاد راه تهران – شمال به یک دانشگاه عملیاتی و اجرایی تبدیل شده که اتفاقات منحصر به فردی در مسیر اجرای آن رخ داده است.
رییس بنیاد مستضعفان با بیان این‌که سرعت پیگیری این پروژه در طول سال‌های گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است، افزود: خوشبختانه در کنار سرعت گرفتن تکمیل پروژه دانش فنی و مهندسی پیمانکاران ایرانی نیز در طول این مدت به طور قابل توجهی ارتقاء پیدا کرد که می‌تواند برای سایر طرح‌های زیرسازی و عمرانی ایران نیز مورد استفاده قرار گیرد.